ISC Languages meeting #1

ISC Point
FREE
[ENG bellow]
Ahoj, baví tě cizí jazyky nebo jen objevování nových kultur? Teď máš jedinečnou příležitost tvoje nadšení uplatnit! Na ČVUT přijíždí každý semestr spousta zahraničních studentů a díky ISC máš možnost je všechny poznat.
V týmu Languages pořádáme pravidelné akce pro české i zahraniční studenty zaměřené na cizí jazyky. Jde například o Café Lingea, kde máš možnost mluvit cizím jazykem přímo se zahraňáky. Také organizujeme jazykové kurzy a spravujeme databázi Tandem.
Jestli bys chtěl pomoct s těmito akcemi nebo se jen dozvědět víc o ISC, tak přijď ve úterý 4. října v 18:15 do ISC Pointu (Masarykova kolej, R304).
Těšíme se na tebe!
---------------------------------
Hi, do you enjoy foreign languages or just discovering new cultures? Now you have a unique opportunity use your enthusiasm! Many foreign students come to CTU every semester, and thanks to ISC you have the opportunity to meet them all.
In the Languages team, we organize regular events for Czech and foreign students focused on foreign languages. This is, for example, Café Lingea, where you have the opportunity to speak a foreign language directly with foreigners. We also organize language courses and manage the Tandem database.
If you would like to help with these events or just learn more about ISC, come to the ISC Point (Masarykova kolej, R304) on Tuesday, October 4 at 18:15.
We look forward to you!